Bývanie podľa Feng Shui - Ako si vytvoriť harmonickú obývačku

57

O tom, že obývacia miestnosť je jednou z najviac využívaných miest v dome, niet pochýb. Stretávame sa v nej so svojou rodinou a priateľmi, prijímame v nej návštevy a je pre nás miestom, kde sa uchýlime po dlhom dni v práci.

 

Práve preto by mala byť obývačka miestom, v ktorom sa budete cítiť príjemne. A ako taký priestor dosiahnuť? Vďaka Feng Shui si môžete z obývačky vytvoriť miesto na relax a zároveň priestor, kde vám všetko pôjde jednoduchšie.

Bývanie podľa Feng Shui

Feng Shui má svoje pravidlá, ktorými sa riadi. Vďaka nim vie z každej miestnosti v dome vytvoriť miesto, v ktorom sa budete cítiť šťastne a spokojne. Dokonca si vďaka Feng Shui viete pomôcť aj v kariére či vo vzťahoch. A pritom niekedy stačí iba upratať, zmeniť rozloženie zariadenia či farbu stien. Poďme si povedať viac.

427887-PDYG5O-847

Vhodná sedacia súprava

Začnime najdôležitejším prvkom v obývačke, ktorým je, pochopiteľne, sedacia súprava. V každej obývačke ide o dominantný kus nábytku, vďaka ktorému sa môžeme spoločne stretnúť a posedieť si, napríklad pri poobednej kávičke. Ako však sedačku umiestniť čo najlepšie?

Umiestnenie sedačky

Základné pravidlo Feng Shui pri umiestnení sedacej súpravy je, aby bola umiestnená tak, že nikto nebude sedieť chrbtom k dverám či k oknu. Aby ste sa cítili čo najlepšie, vhodné je, aby ste mali zo sedačky výhľad na celú obývačku.

 

Odoberať newsletter o zaujímavých článkoch a novinkách

Tvar a rozloženie sedačky

Čo sa týka tvaru sedačky, Feng Shui odporúča tvar U, pričom sa prikláňa k sedačke z viacerých kusov. Ak ju teda umiestnite k stene a bude z nej krásne vidno na celú obývačku, nielen vy, ale aj vaši hostia sa tam budú cítiť naozaj veľmi príjemne.

 

5c0c90c380648079061a232a26139a8b

Poriadok ako základ

Chcete sa vo svojej obývačke cítiť príjemne a nebyť ničím rušení? Zbavte sa neporiadku a zbytočností. Vo Feng Shui je jednou z hlavných vecí prúdenie čchi, teda energie, vďaka ktorej ide všetko tak, ako má. Ak však máte v byte či v dome neporiadok, čchi neprúdi tak ľahko, ako by mala, a teda vznikajú rôzne problémy.

 

TIP: Zbavte sa preto všetkých nepotrebných vecí, akými sú napríklad staré noviny a časopisy.

 

Doplnky pre podporu rodinného života

Doplnky robia náš domov domovom. V obývacej miestnosti by mali byť doplnky, ktoré symbolizujú rodinný život. Doplnky, vďaka ktorým utužíte svoje vzťahy v rodine. Sú nimi napríklad rodinné fotografie či rôzne dekorácie, ktoré symbolizujú rodinu.

 

TIP: Podľa Feng Shui by v obývačke nemali chýbať ani izbové rastliny. Tie podporujú prúdenie energie a prispievajú tak k celkovej harmonizácii priestoru.

 

Ďalšie Feng Shui tipy pre harmonickú obývačku

Máte menšiu obývačku a sedacia súprava v tvare U by sa vám tam nezmestila? Alebo máte pocit, že máte nevhodne riešený priestor? Poďme si povedať o ďalších tipoch, ktoré vám spríjemnia pobyt v tejto obľúbenej miestnosti.

Tipy pre menší a väčší priestor

V prípade, že máte menšiu obývačku, nezúfajte. Na to, aby ste sa v nej cítili príjemne stačí, ak ju nebudete zbytočne prepĺňať rozmerným nábytkom či množstvom doplnkov. Pri väčších priestoroch zase platí pravidlo vyváženého rozmiestnenia. Dbajte na to, aby ste nemali na jednom mieste príliš veľa nábytku a doplnkov, pričom na druhej strane by takmer nič nebolo.

 

TIP: Vo veľkých, ale aj v menších priestoroch môžete využiť priestor vďaka črepníkovým rastlinám, ktoré mu pridajú na útulnosti a zároveň vám zlepšia prúdenie čchi.

 

house-2572862_1920

Krby -  áno či nie?

Podľa Feng Shui oheň priťahuje našu rodinu a priateľov. Krby majú teda mnoho výhod. Závisí však aj od ich umiestnenia. Ak túžite po harmonickej obývačke, vsaďte na umiestnenie krbu pri stene.

 

TIP: Pre správne fungovanie a pozitívnu energiu je potrebné krb aj pravidelne používať. Mal by byť stále naložený drevom a pravidelne čistený.

Farby a materiály

Ako posledné si povieme niečo o farbách a materiáloch. Pri farbách v obývacej miestnosti sa rozhodujeme podľa toho, či v nej potrebujeme energiu upokojiť, alebo naopak rozprúdiť. Napríklad červená prináša energiu, žltá ju upokojuje a oranžová zlepšuje komunikáciu.

 

Pri materiáloch je najvhodnejšie vsadiť na materiály prírodného charakteru, ako je drevo, kameň či keramika.

 

Na to, aby ste sa v obývačke cítili príjemne, ju ale nemusíte tvoriť presne podľa našich tipov. Veríme však, že vám naše tipy pomôžu pri tvorbe útulného prostredia.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz