Návod, ako si vybrať správnu kancelársku stoličku

shutterstock_1043452045

Potrebujete nové kancelárske kreslo alebo kancelársku stoličku? Pripravili sme pre vás akéhosi sprievodcu výberom kancelárskej stoličky a kresla, v ktorom si povieme nielen o rozdieloch, ktoré medzi nimi sú, ale aj o tom, na čo sa pri ich výbere zamerať.

Rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a kancelárskym kreslom

Vedeli ste, že kancelárske kreslo nie je to isté ako kancelárska stolička? Kancelárske kreslá majú medzi sedadlom a operadlom pevne daný uhol, zatiaľ čo kancelárske stoličky nie. Zjednodušene to znamená, že pri kancelárskych stoličkách si môžete nastaviť hĺbku sedenia, zatiaľ čo u kresiel nie.

 

TIP: Ak potrebujete kancelárske sedenie na prácu, zvoľte kancelársku stoličku. Kreslo má totižto vo väčšine prípadov operadlo zaklonené smerom dozadu, čo je síce pohodlné, no pri celodennom sedení za papiermi či počítačom je lepšie byť mierne naklonený. Kancelárske stoličky vám ponúkajú individuálne nastavenie, vďaka čomu si viete stoličku prispôsobiť tak, aby sa vám sedelo pohodlne a aby ste mali počas práce maximálnu oporu vašej chrbtice.

49760_kancelarske-kreslo--vigor

Kancelárske kreslo VIGOR

Ako si vybrať správne kancelárske sedenie

Pri výbere toho správneho kancelárskeho sedenia si treba všímať viacero vecí. Najdôležitejšími faktormi, na ktoré treba pri kúpe pozerať, sú jej nosnosť, pohodlie, podpora a, samozrejme, cena. Poďme si jednotlivé faktory priblížiť.

Využiteľnosť

Ako často budete stoličku využívať? Aj od toho závisí váš výber. Ak v nej totiž budete tráviť väčšinu dňa, je lepšie poobzerať sa po kvalitnejšej verzii s ergonomickými vlastnosťami. Ak sa v nej nikdy dlho neohrejete, z nárokov na stoličku môžete kľudne ubrať.

 

TIP: Ak už teraz viete, že sa na stoličke bude striedať viacero ľudí, je vhodné zvoliť kancelársku stoličku s variabilným nastavením, aby si ju každý používateľ vedel prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Nosnosť

Každá kancelárska stolička či kreslo majú uvedenú svoju maximálnu nosnosť. Väčšina kancelárskych stoličiek má nosnosť 100 až 120 kg, ale niektoré kancelárske kreslá majú aj 140 kg a viac. Pri nesprávne zvolenej nosnosti by ste mohli mať zlé sedenie, čo by sa časom odrazilo na zdraví vašej chrbtice.

50858_kancelarska-stolicka--q-022

Kancelárska stolička Q-022 z kvalitnej ekokože a s nosnosťou do 100 kg.

Podpora chrbtice a celkové pohodlie

Či už dáte prednosť kancelárskej stoličke alebo kreslu, všímajte si ich operadlo. Asi najviac by vás mala zaujímať bedrová opierka. Niektoré modely majú túto opierku nastaviteľnú, pričom si môžete prispôsobiť jej výšku a hĺbku presne podľa seba.

 

Takisto si všímajte konštrukciu týchto stoličiek. Tie cenovo dostupnejšie majú väčšinou plastovú konštrukciu, ktorá má však nižšiu nosnosť a zároveň aj životnosť. Tie kvalitnejšie majú hliníkovú alebo oceľovú konštrukciu.

 

TIP: Kancelárska stolička Spinelly ponúka naozaj pohodlné sedenie. Vďaka vysokému operadlu si viete oprieť celý chrbát a takisto disponuje trojročnou zárukou.

135364-5_unique-2017-11-ssq5k2

Ergonomická kancelárska stolička Spinelly

Vzhľad

V prípade, že hľadáte skôr dizajnový kúsok, tak vašim hlavným kritériom bude aj celkový vzhľad stoličky, prípadne jej materiál. Nakoľko sa už dnes kancelárske sedenie vyrába naozaj v rôznom farebnom prevedení a z rôznych materiálov, isto si budete vedieť vybrať.

 Celú ponuku nájdete tu: https://www.mojekreslo.sk/kancelarske-kresla/

TIP: Ak budete stoličku či kreslo využívať hodiny denne, poobzerajte sa po dizajnových modeloch, ktoré majú aj nastaviteľnú bedrovú opierku. Vhodné je, aby mali aj opierky rúk či hlavy, prípadne výškové polohovanie operadla.

Cena

Vieme, že cena býva veľmi dôležitá. V tomto prípade je ale vhodné popri cene počítať aj s tým, koľko také sedenie vydrží a takisto, ako veľmi vám záleží na kvalite sedenia. Aj keby ste nešli zrovna do drahších kúskov, určite si dajte pozor na prevedenie a použitých materiáloch. Ak sú totiž stolička či kreslo lacnejšie, niekde museli ubrať na kvalite. Kde ale na kvalite neuberajte, je nastaviteľnosť vášho sedenia, ktoré by malo spĺňať vaše ergonomické nároky.

65678_kancelarske-kreslo--aurelius

Kancelárska stolička AURELIUS z kvalitnej ekokože a s kovovou podnožou.

Ako spoznáte kvalitnú kancelársku stoličku či kreslo?

Nie vždy je cena odrazom kvality. Ako teda rozpoznať kvalitné kancelárske sedenie od toho nekvalitného?

 

  • Kvalitné kancelárske kreslá a stoličky majú sedadlo a opierku chrbta z tvarovanej preglejky. Nižšie cenové kategórie sú väčšinou z plastu.
  • Výplň z nedeformovateľnej polyuretánovej peny si udrží svoj tvar aj po rokoch, zatiaľ čo molitan a iné lacnejšie alternatívy sa zvyknú rýchlo opotrebovať.
  • Hliníková a oceľová konštrukcia má väčšiu nosnosť a dlhšiu životnosť ako plastová konštrukcia.
  • Čo sa týka poťahu, stoličky a kreslá zo syntetickej kože majú jednoduchú údržbu, ale zvyknú chladiť, zatiaľ čo sieťovina je priedušná, no horšie sa čistí. V tomto prípade záleží len od vás a vašich požiadaviek.
  • Kvalitné kancelárske stoličky majú nastaviteľné sedadlo, pričom najlepšie je, ak sa dá okrem výšky sedadla nastaviť aj jeho hĺbka a sklon. 
  • Tvar sedadla by mal byť čo najviac prispôsobený správnemu sedeniu a operadlo by malo mať bedrovú opierku, ktorá kopíruje tvar chrbtice.Kolieska - áno alebo nie?

Rozmýšľate, či dať prednosť kancelárskemu sedeniu na kolieskach alebo bez koliesok? Ak máte plávajúcu podlahu, linoleum či parkety, v prípade koliesok odporúčame vybrať si takú stoličku, ktorá má mäkšie pogumované kolieska. Pri kobercoch je lepšie zvoliť tvrdé plastové kolieska, prípadne sedenie bez koliesok.

Kancelárske sedenie presne pre vás

Celú ponuku nájdete tu: https://www.mojekreslo.sk/kancelarske-kresla/

V našej ponuke nájdete množstvo kancelárskych stoličiek a kresiel, vhodných do moderných kancelárií, ale aj do domácich pracovní. Prezrite si našu ponuku a v prípade nejasností nás kontaktujte. Radi vám zodpovieme prípadné otázky a poradíme s výberom toho správneho kancelárskeho sedenia.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz